Annín

(0_km) Za nejbližšími zajímavostmi nemusíte chodit nijak daleko: Doslova co by kamenem dohodil od našeho penzionu stojí sklárna a brousírna skla firmy Rückl a synové, kam můžete zajít na exkurzi. Na dohled je také vrch Mouřenec (někdy také zvaný Mouřenín), na kterém stojí jeden z nejstarších kostelů v kraji - románský kostel sv. Mořice s barokní kostnicí. Z vrcholu Mouřence je také pěkný výhled do údolí Otavy a na hrad Kašperk.

 

Kašperské Hory

(8_km) Největším lákadlem královského horního města Kašperské Hory je samozřejmě nedaleký hrad Kašperk, postavený Karlem IV. I ve městě samotné najdete ale řadu zajímavých památek plus expozici a galerii obrazů Muzea Šumavy. Kluky všeho věku učitě nadchne zdejší Muzeum moocyklů, v jehož sbírkách jsou i světové unikáty. V zimních měsících Vás možná přitáhne také zdejší uměle zasněžovaná sjezdovka s vlekem a osvětlením umožňujícím večerní lyžování.

 

Hartmanice

(5_km) Nejznámější hartmanickou památkou zřejmě je nedávno rekonstruovaná židovská synagoga, v níž je stálá expozice Památníku spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Na svahu kopce Hamižná v zimě funguje sjezdovka s vlekem a možností umělého zasněžení.

 

Dobrá Voda

(8_km) Do Dobré Vody nedaleko Hartmanic se můžete vydat navštívit Muzeum Dr. Šimona Adlera, nebo kostel sv. Vintíře ve kterém je unikátní skleněný oltář a skleněná křížová cesta. Na své si tu přijdou i milovníci pěkného výhledu.

 

Čeňkova Pila

(5_km) Vodákům asi není třeba představovat nástupní bod pro splouvání Otavy, která zde i vzniká soutokem Vydry a Křemelné. Než nasednete do lodě nebo vyrazíte na naučnou stezku Povydří, zkuste také navštívit zdejší vodní elektrárny Vydra a Čeňkova Pila.

 

Srní

(16_km) Na příjemný výlet se můžete vydat podél Vchynicko tetovského plavebního kanálu. Cestou můžete obdivovat umění dávných stavitelů kanálu i krásu šumavské přírody v údolích říček Vydra a Křemelná.

 

Černé a Čertovo jezero

(36_km) Dvě nejznámější šumavská jezera Vás jakoby přenesou ze Šumavy do Alp. Stejně jako většina alpských jezer jsou totiž ledovcového původu. Obě jezera najdete při výletě do okolí Železné Rudy. Mimochodem: víte, že Čertovo jezero jako jediné ze Šumavských ledovcových jezer patří k povodí Dunaje?

 

Prášilské jezero

(23_km) Prášilské jezero vzniklo ve starších čtvrtohorách, ale do map bylo zakresleno až roku 1837. Dnes však cestou k němu už nemůžete zabloudit, od Prášil vedou k jezeru hned dvě turistické značky. Když už budete u jezera, vyšlápněte si trochu do kopce až k rozhledně na Poledníku. Z tohoto původně vojenského objektu se můžete kochat výhledem do opravdu širokého okolí.

 

Divišov

(6_km) Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu. V nedaleké osadě Divišov je nejbližší jízdárna, kde si můžete na vlastní oči ověřit, zda se to týká i Šumavy.

 

Velhartice

(20_km) Velhartice proslavili především dva lidé: Bušek z Velhartic, kterého proslavila známá báseň Jana Nerudy, a Jan Werich, který se proslavil sám a který měl ve Velharticích chalupu. Navštívit zde můžete neobvyklé spojení zříceniny hradu a zachovalého zámku.

 

Sušice

(10_km) Blízké město označované jako brána Šumavy byste neměli vynechat. Podle své chuti tu můžete navštívit Muzeum Šumavy s pohyblivým Betlémem, poutní kapli Anděla strážce nad městem nebo některou z cukráren a restaurací.

 

Rozhledna Svatobor

(13_km) Přímo nad Sušicí se tyčí vrch Svatobor. Rozhledna na něm byla postavena už v roce 1894, její současná podoba je z roku 1934.

 

Rab

(20_km) Víte, kde přišel Jan Žižka o své druhé oko? Bylo to právě tady, na Rabí. Z kdysi majestátního hradu je dnes už jen zřícenina, ovšem je to největší zřícenina hradu v Čechách.

 

Horažďovice

(30_km) Do Horažďovic se nejspíš pojedete vykoupat do nového krytého bazénu s tobogánem a řadou dalších atrakcí. Cestou z bazénu Vám doporučujeme navštívit zdejší zámek s městským muzeem.